PASZE EKOLOGICZNE - PASZE KONWENCJONALNE BEZ GMO

Produkcją pasz zajmuje się - Firma Dedobbeleer z Halle koło Brukseli (Belgia): http://www.dedobbeleermills.be/ 

Firma Dedobbeleer podlega certyfikacji w rolnictwie ekologicznym przez TUV NORD INTEGRA bvba. Pasze ekologiczne produkuje od 1998 r. (60% całej produkcji). Jako nieliczni w Europie są w 100% wolni od GMO. Rośliny przeznaczone na pasze pochodzą z Belgii (zboża, groch, bób), a także z południowej i wschodniej Europy (głównie: soja, len i słonecznik).

Firma - TSH bvba (Bruggee, Belgia) pośredniczy w sprzedaży pasz pomiędzy producentem a rolnikiem. Transport odbywa się poprzez firmę kurierską, zamówienie przez internet.

Oferujemy pasze:

  • ekologiczne pełnoporcjowe  100% BIO,
  • ekologiczne koncentraty  100% BIO (50% BIO, pozostałe 50% - pasze rolnika),
  • konwencjonalne pełnoporcjowe - bez GMO,

>> istnieje możliwość produkcji koncentratów na zamówienie od 1t po to, aby wykorzystać każdą formę paszy posiadanej przez rolnika.

>> do zamówionych pasz dostarczamy certyfikaty zgodności z przepisami rolnictwa ekologicznego (w przypadku pasz ekologicznych) lub oświadczenia, iż pasza nie została wytworzona z GMO lub przy ich użyciu (w przypadku pasz konwencjonalnych);

Strona internetowa: www.bio-ziarno.pl (w trakcie uzupełniania, w niedługim czasie pojawi się więcej pozycji, w tym informacyjnych o GMO i o rolnictwie ekologicznym). Do naszej oferty wybraliśmy pasze, które według nas są najczęściej wykorzystywane, ale w firma Dedobbeleer ma szerszy asortyment, więc w przyszłości i my planujemy rozszerzyć ofertę. Być może także o nasiona ekologiczne.

 

***************

UPRAWA SOI

Kasprzaka 25/2
60-236 Poznań
tel. +48 61 862 87 84
kom. +48 514 292 226
www.agroyoumis.eu
mail: agroyoumis.pl@gmail.com

Szanowni Państwo

Firma AgroYoumis posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji nowych odmian nasion soi na terenie Ukrainy, Czech oraz Litwy.
W roku bieżącym rozpoczynamy działalność na rynku polskim wprowadzając ekskluzywną odmianę soi – ANNUSHKA.
Firma AgroYoumis wchodzi w skład grupy EUROSIVO, której zadaniem jest rozwój poprzez badania nasion, selekcja oraz rozmnażanie, a także sprzedaż ekskluzywnych odmian nasion soi. W roku bieżącym proponujemy polskim rolnikom sprawdzoną odmianę, tzn. taką, która przystosowana jest do panujących warunków klimatycznych w naszym kraju. Obecnie oferujemy Państwu materiał siewny soi odmiany Annushka w dwóch wersjach, w wersji reprodukcyjnej C1 oraz towarowej C2. Ogólne warunki uprawy w/w odmiany przekazujemy w załączeniu niniejszego pisma.
Zapraszamy do współpracy. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Z wyrazami szacunku,
Dyrektor Daniel Ratajski

___________________________________________________________________

 

SZANOWNI PAŃSTWO!

Firma AgroYoumis należy do grupy firm specjalizujących się w produkcji nasion soi począwszy od badań naukowych, celem których jest stworzenie i selekcja nowych odmian, aż do sprzedaży certyfikowanych nasion. Naszą misją jest wprowadzenie ekskluzywnych odmian soi wyselekcjonowanych przez naukowo-nasienną firmę Eurosivo do płodozmianu państw regionu Morza Bałtyckiego i Europy środkowej.
Oferujemy Państwu sprawdzoną odmianę soi Annushka, która z wielkim powodzeniem przyjęła się w innych krajach naszego regionu. Zapraszamy gospodarstwa rolne do wzięcia udziału także w Programie Rozmnażania nasion soi o wybitnie wysokim potencjale plonowania.

Annushka - to wcześnie dojrzewająca odmiana soi, pochodząca z czeskiej hodowli, która pomyślnie przeszła testy w Wielkiej Brytanii i została wpisana do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych Unii Europejskiej w 2009 roku.

Soja odmiany Annushka jest uprawiana z powodzeniem w Czechach, Austrii, Litwie, Ukrainie oraz Białorusi.

W 2011 roku odmiana ta zajęła pierwsze miejsce w Ukrainie pod względem powierzchni zasiewów (około 1,2 mln ha) i nadal utrzymuje wiodącą pozycję. Została także uznana za najlepszą odmianę soi w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.
Annushka charakteryzuje się zwartym krzakiem i pośrednim typem wzrostu. Wysokość roślin dochodzi do 80- 110 cm. Wysokość osadzenia najniższych strąków: 12-15 cm, owłosienie o barwie ciemnoszarej. Kwiaty drobne o barwie fioletowej, liście lancetowate. Nasiona średniej wielkości (masa 1000 nasion – 110-155 g.), owalno-okrągłe, o żółtej barwie okrywy nasiennej i żółtym znaczku. Odmiana charakteryzuje się większą liczbą strąków na roślinie i nasion w strąkach (do 40% strąków ma po 4 nasiona). Rośliny mają wysoki potencjał plonowania (4,2 t/ha i więcej, nawet bez nawadniania). Największy plon (4,8 t/ha) uzyskano w Białorusi.
Soja odmiany Annushka jest jedyną w swoim rodzaju pod względem bardzo wczesnego dojrzewania, co stwarza możliwość zebrania dwóch plonów rocznie. Pełne dojrzewanie następuje przy sumie jednostek cieplnych wynoszących 1970 CHU (okres wegetacji około 90-100 dni). Soja Annushka charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby. Nasiona zawierają 40,0 - 43,2% białka i 17,0 - 21,0% tłuszczu. Odmiana soi Annushka jest chroniona prawnie na podstawie Certyfikatu, wydanego przez Międzynarodowy Związek ds. Ochrony Nowych Odmian Roślin № 22857 z dnia 31.03.2008 zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WЕ) NQ 2100/94.

Technologia uprawy soi Przedplony.

Soję najlepiej uprawiać na wolnych od chwastów polach z optymalną zawartością składników pokarmowych i wilgoci. Soja może być uprawiana na wszystkich rodzajach gleb, z wyjątkiem kwaśnych. Najlepszym przedplonem dla soi są zboża, kukurydza, burak cukrowy, ziemniak, trawy wieloletnie. Za nieodpowiednie przedplony dla soi uważa się: rośliny strączkowe, słonecznik, wieloletnie rośliny motylkowe drobnonasienne i kapustowate. Z kolei soja jest bardzo dobrym przedplonem dla pszenicy ozimej i innych roślin zbożowych, kukurydzy, rzepaku, roślin paszowych i warzywnych. Co ważne soja może być uprawiana także w monokulturze. Po zbiorach soi w glebie pozostaje od 75 do 140 kg/ha azotu organicznego, co znacząco obniża ilość potrzebnego nawozu w kolejnych latach.

Nawożenie.

 Prawidłowe nawożenie jest podstawowym czynnikiem plonotwórczym w produkcji soi. Do wytworzenia 1 tony nasion soja potrzebuje: 70 kg azotu, 25 kg potasu i 35kg fosforu, 10 kg magnezu, 20 kg wapnia, 4 kg siarki. Roślina dobrze wykorzystuje pozostałości po nawożeniu mineralnym i organicznym, w symbiozie z bakteriami brodawkowymi przyswaja azot cząsteczkowy (60-70% zapotrzebowania) z powietrza oraz pochłania trudno dostępne postaci fosforu z gleby. Lepszemu przyswajaniu azotu z powietrza i zwiększeniu jego ilości na korzeniach soi sprzyja zaprawianie nasion bakteriami dostarczającymi azot (inokulantami). Przy inokulacji nasion nitraginą ilość potrzebnego azotu zmniejsza się do 35 kg/ha. Dawka nawożenia jest określana na podstawie analizy gleby na zawartość składników pokarmowych oraz na podstawie zaplanowanego plonu, który chcemy uzyskać z tego pola.

 

Stosowanie herbicydów doglebowych.

Skutecznie działają na soję znane w naszym kraju środki ochrony roślin z następującymi substancjami aktywnymi:

Afalon dyspersyjny 450 (linuron)

Command 360 CS i 480 (chlomazon)

Basagran 480 (bentazon)

Sencor (metrybuzyna)

Stomp (pendimetalina)

Herbicydy należy stosować po wysiewie i przed pojawianiem się pierwszych wschodów.

 

Siew.

Soję najlepiej wysiewać kiedy temperatura górnej warstwy gleby wynosi 10-15 °С. Należy pamiętać, że jeżeli temperatura gleby szybko wzrasta, można rozpocząć siew przy temp. gleby 6-8 °С na głębokość do 6 cm. Optymalny termin siewu dla odmiany Annushka przypada na pierwszą i drugą dekadę maja. Zalecana szerokość międzyrzędzi wynosi 15-45 cm. Ilość wysiewu nasion zależy od szerokości międzyrzędzi i wynosi:
900 000 szt. nasion na hektar przy szerokości międzyrzędzi 15 cm,
700 000 szt. nasion na hektar przy szerokości międzyrzędzi 45 cm.
Wysiewane nasiona są zaprawione i inokulowane bakteriami brodawkowymi (rizotorfin). Z reguły nasiona zaprawiane są przed siewem, a inokulowane podczas siewu. Tylko stosowanie fungicydu z substancją aktywną benomyl (fundazol) można łączyć z inokulacją w dzień siewu. Głębokość siewu nasion wynosi 3-4 cm do gleby wilgotnej. Przy wysychaniu gornej warstwy gleby głębokość siewu powinna wynosić 5-7 cm. Przy niskiej wilgotności gleby po siewie wymagane jest wałowanie pola. Nie wolno siać do suchej gleby, aby uniknąć kiełkowania nasion przy niewystarczającej ilości wilgoci w glebie. Nasiona powinny być zasiane tak, żeby wilgotna górna warstwa gleby wynosiła 0,5-1,0 cm.

 

Pielęgnacja siewek dla gospodarstw ekologicznych.

Przy pielęgnacji siewek zaleca się stosowanie systemu agrotechnicznych metod walki z chwastami. Soja dobrze znosi bronowanie, z wyjątkiem okresu 2-3 dni przed pojawieniem się wschodów (faza zgiętego kolanka), kiedy to bronowanie jest wykluczone.

Terminy przeprowadzenia międzyrzędowych zabiegów i ich ilość zależą od pojawiania się chwastów. Podczas okresu wegetacji zwykle przeprowadza się 2-4 zabiegów międzyrzędowych, z których ostatni należy wykonać najpóźniej w fazie tworzenia się pąków kwiatowych (butonizacja).

 

Stosowanie herbicydów naliściennych.

Przez pierwsze tygodnie okresu wegetacji soja rośnie stosunkowo wolno i chwasty skutecznie konkurują z nią w zapotrzebowaniu na wodę, składniki pokarmowe i światło. Jeżeli siewki są zachwaszczone przez chwasty jedno- i dwuliścienne, należy stosować mieszanki zbiornikowe, wybierając herbicydy przydatne dla konkretnego typu pola. Jednak spowodować może to wyhamowanie rozwoju rośliny. Zapobiegawczo zaleca się oddzielne stosowanie herbicydów. Po pojawianiu się trzeciego trójlistkowego liścia stosowanie herbicydów do zwalczania chwastów dwuliściennych nie jest już zalecane, ale walczyć z tą grupą chwastów można za pomocą mechanicznych zabiegów międzyrzędowych. Herbicydy zawierające imazetapir i imazamoks stosuje się do zwalczania zarówno chwastów jednoliściennych, jak i dwuliściennych. Są wykorzystywane przed wschodami i po wschodach soi w fazie do 2-3 liścia właściwego, ale nie częściej niż raz na trzy lata na danym polu. Częstotliwość stosowania herbicydów naliściennych zależy od warunków pogodowych.

Zbiór.

Zbiór soi wykonuje się w fazie pełnego dojrzewania roślin przy wilgotności 14-16%, żeby zapobiec uszkodzeniu nasion. Soję zbiera się jednoetapowo kombajnem.

 

Uprawa soi w zagęszczonych siewach razem z kukurydzą na kiszonkę.

Dla tego typu upraw wybiera się średnio dojrzewające hybrydy kukurydzy oraz wysoko rosnące i średnio dojrzewające odmiany soi: Smuglianka, Antoszka, Atlanta. Gęstość siewu kukurydzy wynosi 100 tys. szt/ha, a soi – 200 tys. szt/ha. Szerokości międzyrzędzi przy wysiewie kukurydzy wynosi 70-75 cm. Soję sieje się w międzyrzędziach kukurydzy w momencie osiągnięcia przez kukurydzę wysokości 10-15 cm, lecz dopuszcza się jednoczesny wysiew razem z kukurydzą. Wspólne plony zbiera się na kiszonkę w fazie mleczno-woskowej dojrzałości ziaren kukurydzy i początku żółknięcia dolnych strąków soi.

Ochrona zasiewów soi przed szkodnikami.

Z uwagi na dotychczasową małą popularność upraw soi w Polsce, zagrożenie ze strony szkodników tej rośliny jest pomijalnie małe. Uwaga! Uprawa soi podlega wsparciu specjalnemu – płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych.

**************************

Jarmark Toruński 2012

Żywność ekologiczna bezpośrednio od rolników ekologicznych z okolic Torunia. Wystarczy odwiedzić Jarmark Toruński, który odbywa się w każdą pierwszą sobotę miesiąca na placu przy Muzeum Etnograficznym w samym sercu Torunia.

Muzeum Etnograficzne, Kujawsko - Pomorskie Stowarzyszenie Ekoland oraz rolnicy ekologiczni z okolic Torunia zapraszają.

Przyjdź, porozmawiaj z nami, dowiedz się jak powstaje eko żywność.
Terminy: 7 stycznia, 4 lutego, 3 marca, 7 kwietnia, 5 maja, 2 czerwca, 7 lipca, 4 sierpnia, 1 września, 6 października, 3 listopada, 1 grudnia.


 

********************


Ekolodzy u tronu  Królowej

 

Dnia 26 listopada do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej po raz ósmy przybyli rolnicy ekologiczni, aby dziękować za całoroczną opiekę. W pielgrzymce uczestniczyli również sympatycy gospodarowania metodami tradycyjnymi, konsumenci, sprzedawcy produktów ekologicznych i doradcy.
Przesłaniem tegorocznego spotkania jasnogórskiego były słowa: Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni (Mt 5.6) .

Jak co roku uczestniczyli w pielgrzymce rolnicy ekologiczni z diecezji toruńskiej z diecezjalnym duszpasterzem rolników ks. Zbigniewem Gańskim i o. dr. Hieronimem Urbaniakiem OFM.

W południe w kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św. w intencji ekologicznego rolnictwa. W homilii o. Marian Lubelski mówił o pielgrzymim charakterze życia człowieka na ziemi. „Jesteśmy na ziemi tylko pielgrzymami” – mówił. „Boże z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy” - jest to wielka prawda, że człowiek wychodząc od Pana Boga, zdobywa chleb powszedni i zdąża do Niebieskiej ojczyzny – podkreślał paulin, jasnogórski opiekun ekologów.

Przed Cudownym Obrazem odmówiono akt zawierzenia rolników Matce Bożej, modlitwę rolnika oraz poświęcono chleb i owoce pracy rolnika ekologicznego.

Po Mszy św. pielgrzymi udali się do kaplicy św. Józefa.   We wspólnocie modlitewnej podczas adoracji Najświętszego Sakramentu rozważano słowa przesłania obecnej pielgrzymki oraz zawierzano Panu Bogu codzienne problemy ekologów.  

Następnie łamano się pobłogosławionym chlebem, życząc sobie wzajemnie  błogosławieństwa w pracy na tzw. „Bożej roli”. Dzielono się także chlebkami z płaskurki i różnorodnymi  produktami przywiezionymi przez pielgrzymów. Rozdawano cudowne medaliki z objawień Matki Bożej w 1830 roku w Paryżu oraz obrazy Jezusa Miłosiernego. Podczas pielgrzymi zainteresowane osoby mogły nabyć  różne wydawnictwa o tematyce ekologicznego żywienia i gospodarowania.

Pamiętając słowa bł. Jana Pawła II: „Większa radość jest w dawaniu niż braniu”, rolnicy po raz czwarty włączyli się w pomoc rolnikom na Ukrainie oraz wsparli kilkunastohektarowe gospodarstwo ekologiczne w Marszewie w Wielkopolsce, Gospodarstwo w Marszewie, należące do Fundacji Gospodarstwo Edukacji Ekologicznej, jest obecnie bazą i miejscem życia kilkunastoosobowej wspólnoty byłych bezdomnych.

W dalszej części pielgrzymi uczestnicy dzielili się świadectwami i opowiadali o produkcji ekologicznej. Losowano świętych patronów na 2012 rok. W godzinie Miłosierdzia Bożego wspólnie odmówiono Koronkę. Modlitwą „Jezu ufam Tobie” i pożegnalnym kręgiem zakończono doroczną jasnogórską pielgrzymkę rolników ekologicznych.

 

Rolnictwo ekologiczne to już nie tylko moda, ale konieczność - mówią rolnicy ekologiczni Aleksandra i Mieczysław Babalscy z Pokrzydowa, który co roku włączają się w organizację jasnogórskiej   pielgrzymki rolników ekologicznych. Produkcja ekologiczna łączy przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomaga różnorodność biologiczną, wykorzystuje naturalne procesy oraz zapewnia właściwy dobrostan zwierząt – dodają.

Rolnikom jest trudno, ale modlitwą możemy sobie wyjednać błogosławieństwo Boże i o tym nie zapominamy w swojej pracy – podkreślają Państwo Babalscy. Aktywnie działają w diecezjalnym duszpasterstwie rolników, wspomagają swoją wiedzą i doświadczeniem sympatyków ekologicznego żywienia, uczestniczą w licznych festynach żywności ekologicznej w naszej diecezji - podkreśla diecezjalny duszpasterz rolników.

i Bożej w 1830 roku w Paryżu oraz obrazy Jezusa Miłosiernego. Podczas pielgrzymi zainteresowane osoby mogły nabyć  różne wydawnictwa o tematyce ekologicznego żywienia i gospodarowania.

Pamiętając słowa bł. Jana Pawła II: „Większa radość jest w dawaniu niż braniu”, rolnicy po raz czwarty włączyli się w pomoc rolnikom na Ukrainie oraz wsparli kilkunastohektarowe gospodarstwo ekologiczne w Marszewie w Wielkopolsce, Gospodarstwo w Marszewie, należące do Fundacji Gospodarstwo Edukacji Ekologicznej, jest obecnie bazą i miejscem życia kilkunastoosobowej wspólnoty byłych bezdomnych.

W dalszej części pielgrzymi uczestnicy dzielili się świadectwami i opowiadali o produkcji ekologicznej. Losowano świętych patronów na 2012 rok. W godzinie Miłosierdzia Bożego wspólnie odmówiono Koronkę. Modlitwą „Jezu ufam Tobie” i pożegnalnym kręgiem zakończono doroczną jasnogórską pielgrzymkę rolników ekologicznych.

 

Rolnictwo ekologiczne to już nie tylko moda, ale konieczność - mówią rolnicy ekologiczni Aleksandra i Mieczysław Babalscy z Pokrzydowa, który co roku włączają się w organizację jasnogórskiej   pielgrzymki rolników ekologicznych. Produkcja ekologiczna łączy przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomaga różnorodność biologiczną, wykorzystuje naturalne procesy oraz zapewnia właściwy dobrostan zwierząt – dodają.

Rolnikom jest trudno, ale modlitwą możemy sobie wyjednać błogosławieństwo Boże i o tym nie zapominamy w swojej pracy – podkreślają Państwo Babalscy. Aktywnie działają w diecezjalnym duszpasterstwie rolników, wspomagają swoją wiedzą i doświadczeniem sympatyków ekologicznego żywienia, uczestniczą w licznych festynach żywności ekologicznej w naszej diecezji - podkreśla diecezjalny duszpasterz rolników.



***********************

Ogólnopolskie dożynki ekologiczne - Przysiek 10 września 2011

W zgodzie z Bogiem, człowiekiem i naturą.

 

W dniu 10 września w Przysieku k. Torunia odbywały się XVII Krajowe Dożynki Ekologiczne połączone ze Świętem Ziemniaka.

Święto rolników ekologicznych rozpoczęła Msza św., którą koncelebrowali ks. prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Toruńskiej, ks. kan. Zbigniew Gański, duszpasterz rolników diecezji toruńskiej oraz ks. Marcin Banach.

Starostami byli Jolanta Ilnicka ze wsi Dobrzany w województwie zachodniopomorskim i Marek Dąbrowski ze wsi Hołowienki w województwie mazowieckim.

Państwo Ilniccy od 7 lat produkują owoce metodami ekologicznymi. W gospodarstwie 8-hektarowym ma sad z jabłoniami, śliwami, wiśniami i czereśniami. Uprawiają również czarną porzeczkę, truskawki. Jest członkiem Stowarzyszenia Ekoland.

Państwo Dąbrowscy na 17-hektarowym areale uprawiają pszenicę orkisz, żyto, mieszanki zbożowe z grochem, ziemniaki, warzywa, koniczynę czerwoną i łubin. Hodują dodatkowo trzodę chlewną, bydło mięsne i kury. Poza tym pielęgnują tradycje polskiej wsi i zarejestrowali produkt tradycyjny.

W dorocznym święcie dziękczynienia Panu Bogu za ekologiczne plony brali również udział parlamentarzyści z regionu Anna Sobecka i Janusz Dzięcioł, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Toruniu Marek Nowacki oraz przedstawiciel sejmiku wojewódzkiego Jan Krzysztof Ardanowski, członkowie Stowarzyszenia Ekoland, duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej oraz Bractwa św. Izydora.

 Starostowie na ręce Kaplanów złożyli chleb wypieczone z tegorocznego ziarna ekologicznego. Następnie pobłogosławiony bochen przekazano na ręce przedstawicieli władz.

 

 

W homilii dożynkowej ks. Gański, cytując słowa Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Chłopa Tysiąclecia – Wincentego Witosa mówił: Naród, jeśli chce utrzymać swój byt narodowy i państwowy, musi być związany z ziemią. Naród polski musi się trzymać całą duszą w całym sercem ziemi, nie dać się wydziedziczyć i zabezpieczyć swa wolność i miejsce na karcie Europy. Tam kończy się Polska, gdzie kończą się zagony chłopskie, dlatego o nie trzeba dbać i tego bronić.”

 

 

Zwracał uwagę na potrzebę jednoczenia się rolników i głosił: W myśl nauki Jezusa wzywającego do jedności, twórzcie wspólnoty jedności poprzez różnorodne stowarzyszenia, grupy, spółdzielnie, aby obronić siebie, swoją ziemię, swoje rodziny, nasz naród przed krzywdą, która dotyka dziś wielu. Trwając w modlitwie i działaniu o jedność zabiegajcie również o dobro.

Wszystkich uwrażliwiał na konieczność szanowania prawo naturalne. Dbajcie o ekologię duszy, ekologię ciała i ekologię świata - dodawał – a patronowie św. Franciszek i św. Izydor niech wypraszają potrzebne łaski.

Na koniec podziękował ks. prałatowi Danielowi Adamowiczowi, dyrektorowi Caritas, za współpracę z duszpasterstwem rolników oraz za niesienie pomocy rolnikom poszkodowanym w kataklizmach w diecezji kieleckiej (w roku ubiegłym) i diecezji radomskiej (w roku bieżącym.)

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy dożynkowej Mszy św. podzielili się poświęconym chlebem.

Następnie barwny korowód przemaszerował od ołtarza polowego na plac przed budynkiem ośrodka doradztwa rolniczego, po czym nastąpiło otwarcie festynu „Barwy lata, dary jesieni”, w którym brała udział również wojewoda Ewa Mes i wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

Do późnego popołudnia trwał festyn. Prezentowano produkty rolnictwa ekologicznego z całego kraju, produkty lokalne i regionalne. Lokalne grupy działania dzieliły się swoim dorobkiem kulinarnym i artystycznym. Jednocześnie trwały konsultacje dla mieszkańców wsi, liczne konkursy: kulinarne, na atrakcyjne stoisko, czy najsmaczniejszą odmianę ziemniaka. Liczni uczestnicy dożynek ekologicznych zasmakowali w smakołyki przygotowane według starych przepisów. Scena tętniła życie, na niej trwały występy zespołów folklorystycznych umilające zwiedzającym czas festynu.

Rolnictwo ekologiczne nie należy do prostego rolnictwa, mówią właściciele tych gospodarstw, jednak radością dla nas jest to, że coraz więcej osób przekonuje się do produktów ekologicznych. Dzięki temu mamy zbyt, możliwości rozwoju i widzimy sens naszej trudnej pracy. Rolnictwo ekologiczne to nie moda – to konieczność – dodają rolnicy ekologiczni.

 



********************************

Piknik ekologiczny

 

W dniu 18 czerwca parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu zorganizowała piknik ekologiczny. Za patronkę obrano św. Hildegardę z Bingen, XII-wieczną mniszkę, mistyczkę, artystkę  i zwolenniczkę zdrowego odżywiania.

Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych wykładów na temat zdrowego żywienia, ekologicznie produkowanej żywności oraz leczniczych zaleceń opartych na wskazaniach św. Hildegardy. Człowiek musi dbać nie tylko o zdrowie ciała, ale i duszy, więc dieta powinna być połączona ze zrównoważonym stylem życia – mówili prelegenci. Święta Hildegarda już w średniowieczu proponowała zachowywanie właściwej miary we wszystkim, głosząc, że kto chce czerpać siły lecznicze z natury, musi mieć w sobie gotowość do życia w zgodzie z nią.

W ogrodzie przy plebanii rozstawili swoje stoiska producenci żywności ekologicznej. Byli obecni członkowie Stowarzyszenia Ekoland, rolnicy ekologiczni z rejonu brodnickiego oraz Borów Tucholskich. Mleko, miody, wina, nalewki, wyroby z koźliny oraz mąki i przetwory  z orkiszu, płaskurki i owsa królowały na stoiskach. Dzieci chętnie próbowały swoich możliwości w wytwarzaniu papieru z makulatury. Nie zabrakło słodkich wypieków przygotowanych przez parafianki oraz wojskowej grochówki.

Posileni zdrową żywnością licznie przybyli goście mogli wysłuchać koncertu chóru „Echo”, zespołów: „Pueri Sancti Nicolai”, „12 nut” i „Misja”. W długiej kolejce ustawiali się chętni do pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Aby nie zapomnieć wskazań św. Hildegardy można było zaopatrzyć się w fachową literaturę na temat zdrowego żywienia.

 Jak ważny jest to problem w dzisiejszych czasach mówią też sami lekarze.

Powrót do dawnych upraw, odradzanie starych odmian może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia – podkreślają rolnicy ekologiczni.

Wspólnie spędzony czas oraz dawka ciekawych informacji zapewne przyczynia się do integracji parafii oraz podniesienia świadomości o zdrowym żywieniu – podkreślał ks. Zbigniew Gański, proboszcz i jednocześnie diecezjalny duszpasterz rolników.



******************************


Pionierzy w rolnictwie ekologicznym

W dniu 27 listopada 2010 r.  po raz siódmy na Jasnej Górze spotkali się rolnicy ekologiczni i sympatycy gospodarowania metodami tradycyjnymi z całej Polski. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki  były  słowa: "Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię" (Mt 5.5 ). Od początku jej istnienia uczestniczą również rolnicy ekologiczni z diecezji toruńskiej. W tym roku ponad 50-osobowa delegacja z naszej diecezji była jedna z  najliczniejszych. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył o. Marian Lubelski, jasnogórski opiekun rolników ekologicznych.  W homilii zwrócił się do obecnych pielgrzymów słowami o. Kordeckiego:  "W czasach, kiedy brakuje wzorców, to właśnie z Maryją można zaczynać od początku. Na Niej warto oprzeć nowe fundamenty zaufania w Polsce." Podkreślił, że mimo wielu trudności, z wiarą i nadzieją powinni rolnicy patrzeć na swoje powołanie.  

W Sali Papieskiej podczas adoracji zawierzano Panu Bogu codzienne problemy ekologów. Schola młodzieżowa z parafii Potok z diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz ludowy zespół z Łękawicy koło Żywca uświetniały wspólne świętowanie. Dzielono się przywiezionymi wytworami rolnictwa ekologicznego i  składano sobie życzenia.   Wzorem lat ubiegłych do symbolicznej kamiennej stągwi składano intencje, które będą polecane w modlitwie różańcowej.

Ekologia i  rolnictwo ekologiczne staje się w obecnych czasach nie tylko modą, ale i koniecznością. Rolnictwo ekologiczne jest ratunkiem przed organizmami genetycznie modyfikowanymi. Tego zdania są Państwo Aleksandra i Mieczysław Babalscy, którzy na pielgrzymkę rolników ekologicznych przyjechali wraz ze swoimi współpracownikami. Od1986 roku prowadzą certyfikowane gospodarstwo ekologiczne w Pokrzydowie, w dekanacie brodnickim.  Przy gospodarstwie istnieje Wytwórnia Makaronu BIO,  przetwarzająca  produkty zbożowe pochodzące z upraw ekologicznych. Są członkami Stowarzyszenia Ekoland.

Gospodarstwo Państwa Babalskich w bieżącym roku zwyciężyło w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne roku w kategorii "Ekologia i środowisko", najpierw na szczeblu wojewódzkim, a następnie krajowym.

Państwo Babalscy aktywnie działają w duszpasterstwie rolników i biorą udział we wszystkich  przedsięwzięciach duszpasterstwa.  Dzielą się wiedzą związaną z rolnictwem ekologicznym. Wystąpili m.in. z konferencjami na temat ekologicznego gospodarowania i życia codziennego podczas  z dorocznych  spotkań diecezjalnego duszpasterstwa  rolników (m.in. Głos z Torunia nr 5/2005 r., nr 2/ 2007 r.).   Promują zdrową żywność, zdrowy styl życia, szczególnie oparty na wskazaniach przyrodolecznictwa i żywienia według św. Hildegardy,  wspierają swoją radą rolników zainteresowanych tymi metodami. Wiele osób korzysta z ich doradztwa fachowego i porad tzw. dnia codziennego, ponieważ ekologia staje się sposobem na  zdrowe życie.

"Zawsze się modlimy, żeby było trochę lżej, bo rolnikom jest bardzo ciężko, każdy ma jakieś swoje osobiste intencje. Wiem, że robimy coś dobrego, nie trujemy ziemi, robimy dobre rzeczy, żeby ludzie dobre rzeczy jedli" - mówiła Aleksandra Babalska. W swoim gospodarstwie organizują warsztaty i konferencje. W 2007 roku Pan Mieczysław został wyróżniony tytułem "Zasłużony dla duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej".

Państwo Babalscy są pionierami rolnictwa ekologicznego w diecezji toruńskiej i województwie kujawsko-pomorskim. Są również pionierami w dziedzinie uprawy dwóch zbóż: pszenicy orkisz i pszenicy  płaskurki. Aby uzasadnić to określenie niech posłużą fragmenty opracowań na temat tych najstarszych i najcenniejszych zbóż. "Orkisz to najłaskawsze ze zbóż. Dieta orkiszowa powoduje spadek poziomu cholesterolu we krwi, wzmacnia ciało, zapewnia dobrą krew i pogodne usposobienie. Pomaga przy zmęczeniu, spadku wydolności, problemach z sercem i układem krążenia, alergiach, utrudnionej przemianie związków wapnia, przy wzmożonej podatności na infekcje, chorobach wątroby i nerek, by wymienić tylko niektóre. Działa "rozgrzewająco", wspomaga więc krążenie, jest "tłusty", więc przyczynia się do poprawy funkcjonowania systemu nerwowego, dzięki zawartości podstawowych aminokwasów jest "wysokowartościowy, powoduje prawidłowe trawienie i lepszą budowę tkanki mięśniowej, "zapewnia dobrą krew" i jest naturalnym środkiem znakomicie poprawiającym nastrój oddziałującym na psychikę." (za: J. Tyburski, M. Babalski, Uprawa pszenicy orkisz: poradnik dla rolników, Radom 2006. ).

Płaskurka jest najstarszym zbożem, którego ślady również odnajdywano w grobach ludów prehistorycznych i starożytnych. Zwana jest również  zbożem Matki Bożej. Badania historyków i archeologów wskazały, że z uprawą płaskurki wiążą się początki polskiego rolnictwa. "Zboże to jest stosunkowo odporne na choroby i wrażliwe na nawozy i środki chemiczne. Płaskurka zawiera bardzo dużo białka. W jej ziarnie występuje wysoka zawartość popiołu  - wynika to z dużej ilości składników mineralnych i sprawia, że niektóre produkty spożywcze otrzymane z tego zboża mają ciemniejszą barwę. Dieta płaskurkowa powoduje redukcję cholesterolu we krwi i równoważy stan glukozy we krwi. Uważa się także, że zapobiega powstawaniu nowotworów układu pokarmowego." (za: Mieczysław Babalski, W:  Bio Kurier)

          W Częstochowie, podczas tegorocznej pielgrzymki każdy z uczestników otrzymał opłatek wypieczony z płaskurki, wyhodowanej w  gospodarstwie Państwa Babalskich. Zainteresowanym można  polecić strony internetowe: www. biobabalscy.pl, www. biokurier.pl  oraz Eko Arkę i Bio Kurier – czasopisma rolników ekologicznych.

 

©2013-2015 Powered by Twoje-Miasto Sp. z o.o. SYSPiR CMS